Likya Yolu Haritaları, günceler, rota bilgileri, Likya Yolu GPS bilgileri, diğer tüm yazılara sayfanın üzerindeki MENÜ sekmesinden kolayca ulaşabilirsiniz

06 - Bel-Özlen - Adım Adım Likya Yolu

Adım Adım Likya Yolu kitabının ikinci baskısında her rotaya ait QR kod ile ulaşılan sayfadır. Rota ile ilgili tüm detaylar "Adım Adım Likya Yolu" kitabında olup burada kitabın daha hafif olması için fotoğraflı, ilave açıklama gerektiren bazı ilave ve önemli bilgiler paylaşılacaktır. Bu sayfada rota tarifi bulunmamaktadır.

1- Güncel bilgiler (parkur ile ilgili -varsa- son durum burada paylaşılacaktır)
2- Wikiloc GPS linki
3- Kritik, kaçırılmaması gereken noktalar ve fotoğraflar
4- Uyarı noktaları ve fotoğraflar

- Yola çıkmadan önce veya yürüyüş sırasında kitabın içeriğine ek olarak buraya bakmanız faydalı olabilir.
Sizlerin tespit etmiş olduğu değişiklikleri altugsenel@gmail.com adresine fotoğraf ve açıklaması (olay, durum, tarih) ile bilgilendirme amaçlı attığınız takdirde, isminizi referans vererek burada paylaşabiliriz. Sizlerden sonra yürüyeceklere kollektif bir katkımız olur.

NOT: Bu blogdaki ve kitaptaki tüm yazılar, fotoğraflar ve içerik 5846 no.lu Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa tabidir. 
İzin alınmadan kopyalanamaz, içerik, fotoğraflar veya bir kısmı kaynak gösterilmeden, eser/site sahibinin yazılı izini alınmadan kullanılamaz.


06Y - Bel - Özlen / Wikiloc GPS kaydı - ERİŞİM için TIKLAYIN


ÖNEMLİ: Bel Belceğiz arasında sağa yukarı devam eden yol ayrımını kaçırmamak gerekiyor. İşaretler sağda kayaların üzerinde görülüyor.

Bel'den Belceğiz'e doğru toprak yoldan yürünüyor. 

Yerleşimin bulunmadığı Belceğiz mevkisi

Belceğiz'den sonra çam ormanı içerisindeki patikalara gireceksiniz.

Gavurağılı inişi başlıyor.

Gavurağılı inişi

Bazı kısımları çok dikkatli geçmek gerekiyor. Acele etmeyin.

Sert bir inişten sonra yeniden patikalara giriliyor. Patikada yürürken Yediburunların sonuncusu Zeytin burnunu ve burnun arkasındaki Karadere sahilini göreceksiniz.

ÖNEMLİ: Gavurağılı'nda su kaynağına yönlendiren "T şeklindeki işaret

Gavurağılı sahili. Asfalta çıktıktan sonra taze işaretlere aldanmadan asfaltta sola geri dönermiş gibi yürümeniz gerekiyor. Sağa sahile doğru yürümeyin. Yolun sola viraj yaptığı kısımda sağdaki toprak orman yoluna gireceksiniz.

Orman yolunda yürürken karşınıza çıkacak yangın havuzu. Havuzun yanında bir de çeşme bulunuyor.

ROTA DEĞİŞİKLİĞİ. ÖNEMLİ: Eski rotada havuzu geçtikten 50 metre sonra sağda patikaya giriliyordu. Heyelanlar ve tehlikeli geçişler sebebiyle burası 2019'da iptal edildi. Toprak yoldan yürümeye devam ediliyor.


Havuzu geçtikten sonra toprak yoldan yürünüyor yolun sola "U" dönüşü yaptığı noktada sağa sapmanız gerekiyor.

Sağa döndükten sonra açıklığa ulaşılıyor ve Özlen'e inen toprak yola giriliyor.

Toprak yoldan inişe başladıktan yaklaşık 1 km. sonra bahçe duvarının yanından sağdaki patikaya gireceksiniz. Asfalt yola patikadan ineceksiniz. 

İniş sırasında Pydnai görülüyor

Pydnai'nin burçları

Kapıdan çıkıp sahile doğru patikadan yürüyeceksiniz.

Özlen Deresi geçişi


NOT: Bazı yürüyüşçüler Özlen'i Patara ile karıştırabiliyor. Özlen'e gitmek istediği halde Patara'ya gideceğini söyleyebiliyor. Likya Yolu ilk etap yürüyüşlerinin tamamlandığı Özlen, Patara kumsalının kuzeybatısında Karadere mevkisindedir. Likya Yolu üzerinden yürüyerek yaklaşık 2.5-3 günde ulaşılan Antik kent Patara, yaklaşık 15 km. uzunluğundaki bu kumsalın en sonunda güneydoğusunda bulunmaktadır. Özetle, 15 km.lik kumsalın bu ucu Özlen, diğer ucu Patara'dır.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال