Ağırlık azaltma önerileri - Fotoğraf Makinası tavsiyesi
Gerek gösterilerde, gerekse mail ile fotoğrafları hangi makina çektiğimiz soruluyor. Bu yazacaklarım tamamen çanta ağırlığı azaltma yönündedir.

Sonuçta artık herkes markete gidip kendisine giriş seviyesi bir DSLR fotoğraf makinası alabiliyor oldukça hesaplı fiyatlara. Ancak yürürken bunları kullanmak oldukça zahmetli maalesef. Hatta çoğu yerde çıkartıp çekmeye üşeniyor insan. Ekibin fotoğrafçısı Altuğ naçizane der ki:

Ben elimdeki ekipmanlardan sizlerle paylaşarak tavsiyede bulunayım ki en azından size 1-1.5 kilo kazandırmaya çalışayım.

İlk fotoğraf klasik compact makina. Çok insan böyle bir makina kullanıyordur muhtemelen. Ağırlık olarak yaklaşık 200-250 gram. Gayet iyi.

İş hatıra boyutundan çıkıp biraz daha kaliteli birşey çekmeye gelince işin boyutu değişiyor tabii. Dolayısıyla ikinci fotoğraftaki gibi bir DSLR makinası taşımanız gerekir ki yanına tele ve geniş açıobjektiflerini de alırsanız taşıdığınız sete göre yaklaşık 2-3 kg. ağırlık demektir. Yürürken taşıması zahmetli, objektif değiştirmesi size zaman kaybettirecektir. Şahsen ben 2011'de bu makinayı götürmüştüm ama ilk 2 gün haricinde çanta içerisinde gezdi ve fotoğrafları birinci fotoğraftaki kompakt makina ile çektim. Mehmet önde tren gibi giderken ben çantadan makina çıkartmaya çalışıyordum.

Üçüncü fotoğrafta son 2 senedir oldukça yaygınlaşmaya başlayan aynasız makina var. Bu makinalar da nispeten kaliteli fotoğraf, Full HD video çeker ve ağırlık olarak yaklaşık 500-600 gramdır. Ben 2013'te bu makinayı taşıdım ve çok da memnun kaldım. Üzerindeki lensi çok gerekmedikçe değiştirme gereği duymadım. Gördüğünüz gibi elimde tutuyorum ve dördüncü fotoğraftaki gibi küçük çanta içerisinde belinde taşıdım. Yani sürekli elimin altındaydı. Diğer lens de yine bu çantanın içerisindeydi.

Sonuçta bir de Likya Yolu'nda kullanacağınız fotoğraf makinası için yatırım tabii ki yapmayın ama makina aldığınızda büyül DSLR makinaların yürüyüş sırasında çok da kullanışlı olmadığını bilin. Ya fotoğraf ya yürüyüş. İzinleri kısıtlı, zamana karşı yarışan biz çalışanlar için iki keyif bir arada olmuyor. Evet taşırken zahmet çekmemiş olabilirsiniz ancak 90lı yıllarda Kaçkar dağlarına dahi bu tür büyük makinaları ellerimle taşımış biri olarak (mehmet şahittir) ben çok da hamallık yapılması taraftarı değilim. Nacizane önerim ve tavsiyemdir. Marka vs. önerisi, tavsiyesi yapmak istemem. Her markanın aynı özelliklerde makinaları var.

TAMAMEN AĞIRLIKTAN TASARRUF AMAÇLI YAZDIM. SONUÇTA BUGÜN BEN ORTADAKİ BÜYÜK DSLR MAKİNAMI KULLANIYORUM ÇOK SIK OLARAK.

Ayrıca yanımda bir tane de yedek pil taşıyorum. Yol ortasında bitmesin diye.
Share this:

 
Copyright © Likya Yolu - likyayolu.org. Designed by OddThemes | Distributed By Gooyaabi Templates